تجارت با سوریه

تجارت با سوریه

تجارت با سوریه - فعالیت های تجاری شرکت ها بین سوریه و ایران

درباره تجارت با سوریه بخوانید: پس از اتمام جنگ در سوریه و نیازمندی این کشور به تجارت و فراهم شدن فضای تجاری و بازرگانی و کسب و کار، صاحبان سرمایه و تجار و بازرگانان میتوانند در این کشور سرمایه گذاری کنند و به تجارت با سوریه بپردازند.

در ایران و سایر کشورهای جهان سرمایه گذاران و تجار به فکر تجارت با سوریه افتاده اند و این یک فرصت مناسب برای افزایش سرمایه و گسترش تجارت و کسب و کار است. نورالفرات نیز در اینجا بطور کامل خدمات تجاری به شما ارائه می دهد.

تجارت با سوریه

تجارت با سوریه

تجارت با سوریه در چند سال اخیر:

کشور سوریه از سال 2011 درگیر پیکار با تروریسم شد که باعث صدمه به صنعت و زیرساخت های شهرهای سوریه شد و ویرانی های زیادی به بار آورد. همانطور که سوریه تنها کشور عربی بود که در دوران دفاع مقدس به ایران کمک کرد، ایران نیز سوریه را در این بحران تنها نگذاشت و در ثبات کشور سوریه و دولت آن یاری رساند.

همکاری ایران و سوریه بعد از فروکش کردن آتش جنگ به این ارتباط تحکیم بخشید و باعث تمایل بیشتر برای همکاری با ایران شد.

این موضوع باعث افزایش حضور تجار و کالاهای ایرانی به بازار سوریه گردیده و حالا که فصل بازسازی و احیای سوریه است، این کشور را به یک مصرف کننده مواد غذایی و صنعتی با گنجایش بالا تبدیل نموده است. ترکیه، امارات، عراق و مصر کشورهایی هستند که محصولات خود را به سوریه صادر می کنند اما به دلیل تنوه بالای کالاهای تولید ایران در زمینه های مختلف، نمی توانند جای ایران را در این بازار در بلند مدت بگیرند.

 

تجارت با سوریه

تجارت با سوریه

 

تجارت با سوریه

تجارت با سوریه

رقیب ایران و تجار ایرانی در تجارت با سوریه

بزرگترین رقیب کشور‌ایران در تجارت با کشور سوریه ، ترکیه و چین میباشد. قرابت مرز های ترکیه به سوریه سبب آن گردیده که تراز صادرات ترکیه به ‌این کشورحدودا هشت برابر کشور‌ ایران شود. در سال 2019 ترکیه با 1.3میلیارد دلار، در رتبه دوم صادرات به سوریه قرار گرفت.

حجم صادرات ایران در سال های گذشته شیب نزولی داشته و در بهترین سال نزدیک به 512 میلیون دلار در سال 89 رسیده است. در حال حاضر نیز کمتر از 100 میلیون دلار صادرات به سوریه انجام شده است.

تجارت با سوریه

تجارت با سوریه

چگونه تجارت با سوریه را انجام میدهیم؟

تجارت با سوریه مانند همه کشورهای دیگر نیاز به مقدماتی دارد. اخذ کارت بازرگانی یکی این مقدمات است. سایر مجوز های لازم برای صادرات و تجارت منحصر به کالای صادراتی میباشد.

مثلا صاردات و تجارت محصول غذایی به مجوز سازمان بهداشت جمهوری اسلامی ایران و سوریه نیاز دارد. در صورتی‌که محصولی که شما قصد صادرات آن را دارید در لیست اقلام ممنوعه قرار نداشته باشد یا این که از طرف سوریه ممنوع نشده باشد، برای اخذ مجوزهای لازم به مشکل خاصی برنخواهید خورد.

محصولاتی مثل لبنیات، شیرینی و شکلات از طرف دولت سوریه برای حمایت از تولید، وارداتشان ممنوع شده‌است. همچنین میتوان با اعطای نمایندگی در سوریه همه این موارد را آسان نمود.

تجارت با سوریه

تجارت با سوریه

بازسازی سوریه و تاثیر آن بر تجارت با سوریه

سوریه نیازمند بازسازی گسترده ای بعد از جنگ است. این موضوع باعث می شود که سوریه به کمک کشوری مثل ایران که در زمینه عمران و صنعت توانمندی های زیادی دارد، نیازمند باشد که این مورد تجارت ایران با سوریه را ارتقا می دهد.

بیشترین کالاهای ایرانی که به سوریه صادر می شوند عبارتند از: مصالح ساختمانی، مصنوعات پلیمری، فولاد، محصولات پتروشیمی، شیلات، مواد غذایی و دارو. این تولیدات ایرانی بالا ترین تقاضا را بین فرآورده های صادراتی به سوریه دارا هستند.

 

تجارت با سوریه

تجارت با سوریه

روابط دوستانه و افزایش تجارت با سوریه

سوریه یکی‌از 40 کشوری میباشد که بر طبق رتبه بندی سازمان توسعه تجارت، در «اولویت تجارت ایران» قرار گرفته است. نورالفرات همواره آماده ارائه خدمات در این حوزه می باشد.

روابط دوستانه ایران و سوریه از دیرباز بر روابط سیاسی و اقتصادی دو کشور تاثیرگذار بوده و هست از این رو از جمله عوامل انگیزه سازی برای تجار ایرانی در تجارت با سوریه میباشد.

تجارت با سوریه

تجارت با سوریه

سهم ایران از تجارت با سوریه چقدر است

سهم ایران از بازار سوریه کمتر از 7 درصد است در حالی که ترکیه و چین هر کدام قریب به 25 درصد از بازار سوریه را در دست دارند.

عمده اقلام صادرات ایران به سوریه، منابع معدنی، سنگ  و گرانیت، محصولات نفتی و پتروشیمی، پلاستیک و پلی اتیلن، کاشی و سرامیک و شیرآلات است.

اقلام عمده وارد شده کشور ایران از سوریه نیز شامل روغن زیتون، خاک فسفات، زیتون، نخ، ضایعات باتری، اسیدهای چرب، پلی اور‌تان‌ها، پارچه و مصنوعات پلاستیکی میباشد.

تجارت با سوریه

تجارت با سوریه

چگونه با بازاریابی میتوان با سوریه تجارت کرد؟

تولیدکنندگان داخلی می‌توانند با ارتقاء کیفیت محصول ها خویش و حضور در نمایشگاهها به ویژه جمهوری اسلامی ایران و رابطه بدون واسطه با تاجران اهل سوریه بازار این مملکت را در مشت بگیرند زیراکه اکنون سوریه از سوی اتحادیه اروپا و آمریکا تحریم‌ شده‌است و بهترین فرصت است تا ایران جایگزین این کشورها در صادرات به سوریه شود.

به گفته اسحاق جهانگیری تاجران و صادرکنندگان اهل ایران می توانند از خط اعتباری جدیدی که برای صادرات و بازاریابی در سوریه مصوب شده استفاده نمایند و لازم میباشد سازمان برنامه و بودجه و وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز اجرای این مصوبه را با جدیت دنبال نمایند.

تجارت با سوریه

تجارت با سوریه

سوابق تجارت ایران با سوریه و روابط تجاری با سوریه

سوابق قانونی همکاری‌های اقتصادی و تجاری دوجانبه کشور ایران و سوریه به اردیبهشت ماه‌ سال 1375 برمی‌گردد که اولین اجلاس کمیسیون مشترک دو کشور در دمشق برگزار شد. طی 14 سال بعداز آن نیز کلاً 13 اجلاس کمیسیون مشترک فی مابین جمهوری اسلامی ایران و سوریه برگزار شد، البته از اسفند 1389 به بعد، هم‌زمان با جنگ داخلی در سوریه، برگزاری گردهمایی‌های کمیسیون مشترک نیز متوقف شد.

طبق برنامه تجاری دو کشور و روابط تجاری با سوریه، بخش عمده‌ای از برنامه‌های همکاری مشترک دو کشور به بهبود وضع و اوضاع امنیتی در سوریه مشروط شده‌است. سازمان توسعه تجارت مهمترین برنامه‌های آتی خویش برای همکاری دوجانبه با سوریه را به این شرح ذکر کرده است:

مهمترین اقدامات برای افزایش سیر روابط تجاری با سوریه:

 1. ساخت پایگاه اطلاع‌رسانی برای ارائه سرویس های صادراتی
 2. برگزاری همایش فرصت های سرمایه‌گذاری تجاری
 3. توسعه صادرات و سرویس ها فنی و مهندسی
 4. اعزام هیات‌های تجاری

مهم‌ترین اقدامات بعمل آمده در چارچوب ارتباط های دو جانبه میان ایران و سوریه:

 1. همکاري گسترده در بخش صادرات سرویس ها فنی و مهندسی (حدود 2/2 میلیارد دلار)
 2. گسترش همکاری در بخش نمایشگاهی
 3. تشکیل شوراي مشترك بازرگانان
 4. امضاي موافقتنامه تجارت آزاد
 5. امضاي یادداشت تفاهم همکاریهاي صنعتی
تجارت با سوریه

تجارت با سوریه

برنامه های آینده برای امر تجارت با سوریه

 1. تنظیم و تدوین طرح صادرات یک میلیارد دلاري به سوریه
 2. اجرایی نمودن یادداشت تفاهم همکاریهاي صنعتی
 3. توسعه و گسترش صادرات سرویس ها فنی و مهندسی
 4. اعزام هیات هاي تجاري فروشگاههاي زنجیره اي
 5. تنظیم و تدوین طرح بازسازي صنعت های سوریه
 6. تامین کالاهاي مایحتاج سوریه
 7. تجارت آزاد بین جمهوری اسلامی ایران وسوریه

 

تجارت با سوریه

تجارت با سوریه

آینده همکاری دو کشور برای ارتقای تجارت با سوریه

وزير اقتصاد و تجارت خارجي سوريه این نظر را دارد: ما به وزن و نقش ايران در پيشبرد اقتصاد ايران واقف هستيم؛ اميدواريم به كمك بخش خصوصي و حمايت از بسط تعاملات دو كشور بتوانيم مراودات و همكاریهاي اقتصادي را هم به تناسب رابطه ی نزديك و برادرانه سياسي افزایش دهيم.

 

ايران و سوريه تا كنون قراردادهاي همكاري اقتصادي متعددي امضا كرده‌اند كه از گزاره آنان میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. توافق بلندمدت اقتصادي و همكاریهاي تجارت در سال 1999
 2. توافق بلندمدت تجاري جايگزين
 3. موافقت نامه تجارت ترجيحي بين دو كشور در سال 2006
 4. موافقت نامه تشويق و حمايت متقابل از سرمايه‌گذاري بين دو كشور امضا شده در 1998
 5. توافقنامه تجارت آزاد حوزه‌ سوريه ايران در سال2012
 6. موافقتنامه حمایت و تشویق سرمایه‌گذاری
 7. موافقتنامه اجتناب از دریافت مالیات مضاعف
 8. موافقتنامه همکاری های نمایشگاهی
 9. یادداشت تفاهم در موضوع استاندارد و محافظت کیفیت
 10. موافقتنامه تاسیس شورای مشترک بازرگانی کشور‌ایران و سوریه

 

مزیت های حضور ایران

ایران به جهت موقعیت جغرافیایی قادر است از روش های دریایی، زمینی، هوایی و در آینده نزدیک از خطوط ریلی برای تجارت با سوریه استفاده کند.

به دلیل روابط عمیق دو کشور هیچ محدودیتی برای تجارت از سوی دو کشور وجود ندارد و نیاز به کشور ثالثی برای واسطه نیست و این حاشیه امنی برای تجار است که با سوریه مستقیما کار کنند.

مزیت های ایران نسبت به رقبای تجاری در بازار سوریه

دو رقیب اصلی ایران در سوریه چین و ترکیه هستند که تقریبا نیمی از واردات سوریه را در اختیار دارند و ظرفیت ایران نسبت به آنها بسیار محدودتر است که نشان از غفلت ایران در زمینه تجارت با این کشور دارد چون ایران راحت تر از دو کشور یادشده می تواند با سوریه تجارت کند. ترکیه به دلیل دخالت های نظامی در سوریه از سوی این کشور تحریم شده است و اجازه ورود کالای ترک به سوریه ممنوع است و تجارت کالاهای ترک از راه های غیرقانونی انجام می شود. چین هم بدلیل فاصله بسیار زیاد  هزینه سنگینی بابت حمل و نقل کالا به سوریه می پردازد و تعرفه گمرکی کالای چینی نیز 4 برابر بیشتر از ایران است.